Home / Bamya Yemeği Tarifi / Salyalanmayan Bamya Püf Noktaları

Salyalanmayan Bamya Püf Noktaları

Yaz ayları geldiğinde tezgahlarda yemyeşil halleriyle yerini alan taptaze bamyalarla birlikteyiz bugün.

Pişerken salyalandığı için birçok insanın sevmediği, sırf bu yüzden birçok evde kendine yer bulamayan bu güzelim sebze ile ilgili bilmemiz gereken çok şey var aslında.

Mesela doğru şekilde temizlediğinizde bamyaları salyalanmadan, uzamadan pişirebileceğinizi biliyor muydunuz?

Bugüne kadar bamyayı ağzına sürmeyenlerin, mutfağına dahi sokmayanların bile bamyayı sevmesini sağlayacak bu temizleme yöntemini herkes öğrensin, bamya nasıl temizlenir, nasıl ayıklanır bilmeyen kalmasın! Siz de artık salyalanmayan lezzetli bir bamya yemek istiyorsanız Salyalanmayan Bamya Püf Noktaları, sizi bekliyor!

İşe Doğru Bamyaları Tercih Ederek Başlamakta Fayda Var

Eğer imkanınız varsa ve bamyaları seçerek alabilecekseniz, aldığınız bamyaların çok iri ve olgun olmamasına özen göstermelisiniz. Çünkü olgun bamyaların zamanı geçmiş olabilir, halk arasında “tohuma kaçmış” olarak tabir edilen durum söz konusu olmuş olabilir, başka bir deyişle bamyalar yenilebilecek durumdan biraz uzaklaşmış olabilir.

Aynı zamanda bu denli olgun ve iri bamyalarda genel olarak kesikler, yırtılmalar, lekelenmeler söz konusu olabilir. Bu da pişirme işlemi esnasında daha çok salyalanmasına neden olabilir, bizden uyarması!

Bunun yerine bamyaları seçerken daha ufak, daha taze görünümlü olmasına özen göstermelisiniz.

Seçtikten Sonraki İlk Etap; Bamyaları Güzelce Yıkamak

Bamyaları seçtiniz, herhangi bir kesik, yırtık olmamasına özen gösterdiniz ve eve geldiniz. Öncelikle bamyaları buzdolabında 2 günden daha fazla bekletmemeye özen göstermeli, mümkünse tüketeceğiniz gün içinde almalısınız.

Bamyaları ayıklamaya geçmeden önce onları akan suyun altında yıkarken de dikkat etmeniz gerektiğini de belirtmekte fayda var. Akan suyun çok tazyikli bir şekilde akmadığından emin olmalı, suyun yapacağı yoğun basıncın bamyanın yüzeyinde delik, yırtık oluşturmasına engel olmalısınız. Elinizle de sert bir şekilde ovalamamalısınız tabii.

En Önemli Etap; Bamyaların Sap Kısımlarını Keserken Koni Şeklinde Kalmalarını Sağlayın

Sıra geldi, bamya ayıklamak için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalarına…

Öncelikle bamyaların sap kısımlarını asla dibine kadar kesmemeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Aksi halde pişirirken bamyalarınız hemen salyalanacaktır. Bunun yerine ince uçlu minik bir bıçak kullanmalı ve ayıklamanız gereken uç kısımlarını koni ya da huni biçiminde dediğimiz şekilde kesmelisiniz.

Bir bamyayı sol elinize alın, sağ elinizdeki minik, ince uçlu bıçakla döndürerek çevresini koni şekline getirin. Bu ayıklama işlemi bamyanın iç kısmında salyalanmaya neden olan maddelerin içeride kalmasını sağlayacak, açılıp yırtılmayan bamya, salyalanmadan, uzama göstermeden güzelce pişecektir.

İsteğe Göre Bamya Açacaklarından Yardım Alabilirsiniz

Eğer bamyaların sağ kısımlarını bıçakla tek tek koni şekline getirmenin zor olduğunu düşünüyorsanız piyasada kolayca bulabileceğiniz bamya açacaklarından da yardım alabilirsiniz. Tıpkı kalemtıraşlara benzeyen, onlardan biraz daha büyük olan bu açacaklar bamyaların uç kısımlarını doğrudan koni şeklinde açar. Ancak her bamyanın boyutu aynı olmadığından bu açacaklar da sizi zorlayabilir, özellikle büyük bamyaların zedelenmesine neden olabilir.

Son Etap; Limon Suyu

Bamya temizleme ve ayıklama işlemi tamamlandıktan sonra bamyaların salyalanmaması için alabileceğiniz bir önlem daha var. Bu noktada da işin içine yemek tariflerindeki kurtarıcımız limon giriyor. Dilerseniz bamyaların sap kısımlarını koni şeklinde kestikten sonra bir kabın içine temiz su ve çeyrek ya da yarım limonun suyunu ilave edin ve bu karışıma bamyaları koyun. Yaklaşık 5 dakika bamyaları bu şekilde limonlu suyun içinde bekletin.

Eğer bu yöntemi uygulamak istemezseniz tencerede pişireceğiniz her türlü bamya yemeğinin içine yarım limonun suyunu ekleyerek de aynı etkiden faydalanabilirsiniz. Bu uygulamalar da bamyanın pişerken salyalanmamasını sağlayacaktır.

About iga

Check Also

Yağ Çekmeyen Bamya Kızartması Tarifi

Epey hafif, yağ çekmeyen, lezzetine doyum olmayan bir atıştırmalık tarifi veriyoruz bugün sizlere: Yağ Çekmeyen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.