Home / Bamya Yemeği Tarifi / Dondurulmuş Bamya Yemeği

Dondurulmuş Bamya Yemeği

Dondurulmuş Bamya Yemeği Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
1/2 Kg. Donmuş Taze İri Bamya
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı (60 gr.)
1 Adet Soğan
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Adet İri Domates (200 gr.)
3 Su Bardağı Kaynar Su (600 ml.)
1 Yemek Kaşığı Limon Suyu
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Not: Yemek yapımında donmuş taze bamya, donmuş olarak tencereye ilave edilecek.

Ön Söz:
Derin dondurucuda saklanılan 500 gram taze bamyayı, içerisine et ilave etmeden tencerede pişirdik. Bilinir ki; dondurucuda saklanmış tüm sebzelerin buzunun çözülmesi neredeyse imkansızdır. Saklanılan sebzeler, bulundukları dondurucudan çıktıkları gibi yemeklere eklenirler. Zaman zaman, dondurucuda saklanan sebzelerin saklama poşetinde kar birikmesi gerçekleşir. Poşetinde kar biriken bu donmuş sebzeler, yemeğe ilave edilmeden önce kevgire koyulmalı, kevgirdeki sebzelere su tutulmalı ve buzları iyice çözüldükten sonra yemek malzemesi olarak kullanılmalıdırlar. Eğer kullanacağınız donmuş sebzeleri bu işlemlerden geçirmezseniz üzerinde bulunan buzlar; yemeğin içinde eridikçe yemeğin su miktarı, gereken miktardan daha fazla olmaya başlayacaktır. Bu durum da yemek yaparken asla ve asla istemeyeceğimiz bir durumdur. Bu ve benzeri herhangi bir problem ile karşılaşmadan bamya yemeğinin lezzetine doyabilesiniz diye sizler için Dondurulmuş Bamya Yemeği tarifimizi derledik. Deneyecek olan tüm yemek severlere şimdiden afiyet olsun, diyor ve tarifimizi sizin maharetli ellerinize bırakıyoruz.

Ön Hazırlık:
Soğan yemeklik doğranacak, domates rendelenecek. Üç su bardağı kaynar su hazır edilecek ve dondurulmuş taze bamya yemeği servise hazır!

Maharetini Göster:
Öncelikle tencereye zeytinyağı koyun ve koyduğunuz yağı güzelce ısıtın. Zeytinyağımızı ısıttıktan sonra sırasıyla soğanı, salçayı ve önceden rendelediğiniz domatesi ekleyin ve orta derecede ısı ile iyice kavurun. Bu malzemelerin ardından taze olarak dondurucuda sakladığınız bamyayı, 3 su bardağı kaynar suyu, 1 yemek kaşığı kadar limon suyunu, vazgeçilmez baharatlarımızdan biri olan karabiberden 1 çay kaşığı kadar, en sonunda da 1 tatlı kaşığı kadar tuzu ekleyip pişirme işleminize devam edin. Daha sonra ocağınızın ısı miktarını biraz arttırın. Tenceredeki malzemelerin kaynamaya başlayınca kapağını kapatın ve ocağınızın ısı derecesini düşürebileceğiniz en düşük dereceye getirin. Bu işlemden sonra saatinizi kontrol edin. Saatinize baktıktan tam 45 dakika sonra dondurulmuş taze bamya yemeğiniz afiyetle yenecek duruma gelmiş demektir. Siz gerisini biliyorsunuz… Afiyet olsun!

About iga

Check Also

Yağ Çekmeyen Bamya Kızartması Tarifi

Epey hafif, yağ çekmeyen, lezzetine doyum olmayan bir atıştırmalık tarifi veriyoruz bugün sizlere: Yağ Çekmeyen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.